Cestovanie vlakmi zadarmo pre študentov a dôchodcov na Slovensku

Autor: Tomáš Medveď | 4.11.2014 o 12:28 | Karma článku: 9,90 | Prečítané:  5050x

Všetci študenti a dôchodcovia, ktorí majú záujem využiť cestovanie zadarmo vlakmi ZSSK od 17.11.2014 sa zaujímajú o podrobnosti ako bude tento systém riešený. Dostať sa však ku tým správnym odpovediam a vysvetleniam nie je jednoduché.Samotní sprievodcovia a pracovníci v pokladniciach ZSSK mi nedokázali odpovedať na všetky moje otázky. Postupne všetci prešli školením a že či vytvorený systém bude fungovať, zhodnoťte sami. V nasledujúcich mýtoch a často kladených otázkach vám dám hlbší pohľad na systém, akým bude realizované tzv. "cestovanie zdarma" vlakmi ZSSK študentom a dôchodcom na Slovensku.

Mýty:

Od 17.11.2014 budem môcť cestovať zadarmo všetkými vlakmi.

To tak presne nefunguje. Ku tomu, aby ste mohli využiť túto možnosť cestovať vlakmi, ste si povinní vytvoriť preukaz študenta/dôchodcu, ktoré bude viazané k vášmu menu a nejakým základným informáciám. Pre vysokoškolských študentov stačí prísť ku pokladnici ZSSK na nejakej stanici, predložiť ISIC kartu, odovzdať fotku vo formáte 2x3 a požiadať o vydanie toho preukazu. 
Podľa mojich informácií sa však preukazy nevydávajú na všetkých miestach, konkrétne obciach, skôr len v mestách. 
Bližšie informácie o požiadávok na pridelenie preukazu nájdete tu.


Dobre. Teraz už máte preukaz a čo s ním?

Nepredstavujte si, že ak máte nejaký preukaz, bude to pre vás univerzálny lístok na všetky vlaky? 
Lístok si budete musieť aj tak kúpiť, aj keď za nulovú cenu, ale stále si budete musieť vystáť rad a povedať na aké miesto chcete cestovať vlakmi ZSSK. Jednoduchším riešením je ak viete, že budete cestovať napr. medzi Martinom a Žilinou, tak požiadáte každý mesiac o vydanie mesačníka, bez potreby kupovať lístok pred každým cestovaním. Samozrejme zadarmo. 
Cestovné lístky sa budú kupovať zadarmo na vydaný biely preukaz. Pri vlakovej kontrole lístku sprievodcom sa však študenti vysokých škôl preukážu ISIC kartou.


Veľa ľudí má milné predstavy o tom, že všetky vlaky teraz budú zdarma.

Omyl! Táto akcia neplatí pre vlaky Intercity a tiež neplatia na vlaky konkurenčnej firmy RegioJet.


Chcete cestovať obyčajným vlakom ZSSK. Cestovanie však nebude musieť byť zdarma!

Smerom domov vo štvrtok(28.10.2014) vo vlaku som sa dozvedel, že cestovanie vlakom pre študentov a dôchodcov nebude musieť byť zdarma, keď si cestovný lístok kúpite vtedy, kedy už budú všetky miesta na sedenie obsadené. V tom prípade zaplatíte toľko, koľko sa patrí v rámci vašej zľavy ako študenta= polovičný lístok, alebo dôchodca do 70.rokov= celý lístok. Zábavné však? Nebudete vedieť pri príchode na stanicu, či naozaj budete cestovať zdarma. 
Riešenie? Pýtal som sa sprievodcov, sprievodkýň a zároveň aj pracovníčky v kasse(pokladnici) a odpovedali mi, že kupovanie cez internet bude stále sprístupnené. Myslím si, že to bude to správne riešenie pre to aby ste nemuseli platiť. Ale zaistí vám to miesto na sedenie? 
Ak by som vedel, že budem stáť, lebo vlak bude plný a navyše by som ako študent musel zaplatiť aj za lístok, bol by som asi naštvaný, že prišiel niekto skôr a má väčšie výhody ako ja. Pre to určite odporúčam si kúpiť vtedy aj miestenku... 
Budú tu vlaky, na ktorých budú vyhradené vagóny presne pre platiacich cestujúcich a osobitne tých, ktorí cestujú zadarmo.


Nebudú vlaky preplnené?

Budú. Ale tomu sa nemáme čudovať. Doteraz boli vlaky v nedele a piatky zväčša tiež preplnené. Riešením ZSSK a vlády SR je prenajatie 40ich vagónov od Českých železníc, pre ktoré sú tieto vozne nadbytočné.


Z predaných lístkov zadarmo sa budú robiť štatistiky.

Podľa počtu záujemcov o cestovanie podľa druhu vlaku a času sa budú pripájať ďalšie vozne. Teda často využívané linky bodú posilnené.


Môžu študenti cestovať zadarmo aj v zahraničí?

Nie. Iba po hranice. Akcia platí len po celom Slovensku. Pri cestovaní do zahraničia si zaplatíte cenu lístka od hraníc so Slovenskom.


Budú môcť zadarmo cestovať aj študenti z cudzích krajín, ktorí študujú na Slovensku?

Áno. Táto akcia platí aj pre nich.


Z kadiaľ na toto všetko budú peniaze?

Nečudoval by som sa, ak by sa zvýšili dane poplatníkom dane alebo podnikateľom. Ale to príde podľa všetkého až po voľbách, lebo toto je politická kampaň pre získávanie si viac preferencií u vybranej skupiny občanov, zvýšenie daní by bola antikampaň voči vláde. Čo je ich zámer? Podnikatelia sú len malou časťou všetkých voličov, ale práve oni udržujú ekonomiku. Teda je to dosť smutné.


Konkurencia?

A čo s tým ešte chceli? Študenti pokiaľ budú mať na výber ísť autobusom, autom alebo zadarmo vlakom ak sú navzájom zameniteľné a možné sa dopraviť pomocou nich, čo si myslíte, ktorý druh dopravy uprednostnia? 
Tým neprídu len o príjmy zo zaplatených lístkov za cestovanie, ale aj stratia dane na benzíne a lístkoch na autobusoch. Nedávno RegioJet rozšíril počet vlakov, budú ich študenti využívať ak majú vlaky ZSSK za dara? 
Určite tu budú študenti, čo predsa budú chodiť autom. OK.


A dôchodcovia? Očakávate veľký nával?

Zamyslite sa: Sú dchodcovia až takí angažovaní? Koľkých dôchodcov vidíte vo vlakoch? Bude ich viac? Po 70rokoch mali aj doteraz lístok za 50 centov a menej. Nebudú určite cestovať veľmi častejšie. Oni sú radi doma. Kde by šli? Za svojimi deťmi? Nechodia práve deti za rodičmi? Alebo budú cestovať aby videli a kultúru, prírodu? Do obchodných centier? ee. Oni sú už veľmi zvyknutí na domáce prostredie a inde sa necítia dobre.


A čo s bezdomovcami? Oni nie sú dôchodcovia?

Citvanie správy od denníka pravda: ZSSK v súvislosti s bezplatnou prepravou nepredpokladá nárast záujmu bezdomovcov. Riešenie: „Pripravujeme posilnenie hliadok Železničnej polície,“ uzavrela Morháčová. 
Vážne super riešenie! 
Celé vyjadrenie nájdete tu.


Prečo práve 17.11.2014 začína táto akcia?

Deň študenstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?